اشتباهاتی که در چربی سوزی مرتکب می شویم

0

همه ما دوست داریم که بدون کوچکترین زحمت به وزن ایده آل خود دست پیدا کنیم. حتماً به آگهی هایی که وعده کم کردن مقدار زیادی از وزن در مدت زمان بسیار کوتاه رو می دهند، برخورد کرده اید. لاغر شدن و لاغر ماندن، یک کار سخت و غیر ممکنی نیست. اگر بدانیم سیستم بدن ما هنگام مواجه با رژیم لاغری چگونه کار می کند، می توانیم نتیجه بهتری از برنامه  و رژیم غذایی بگیریم. در اینجا با چند نمونه از اشتباهاتی که در چربی سوزی مرتکب می شویم، آشنا خواهید شد.

اشتباه اول: کربوهیدرات نخورید تا لاغر شوید

هنگام انجام ورزش های شدید باید به بدن انرژی کافی برای سوزاندن چربی ها برسانید. بدون مصرف کربوهیدرات، بدن نمی تواند فعالیت داشته باشد.بدون مصرف کربوهیدرات ها ورزشی که انجام داده ایم به اندازه ای که باید مؤثر واقع نمی شود پس هیچ وقت نباید کربوهیدرات رو به طور کامل کنار بگذاریم بهترین روش استفاده از کربوهیدرات های پیچیده است.

اشتباه دوم: برای کاهش وزن نباید بعد از ساعت 6 بعد از ظهر، غذا خورد

خیلی ساده است! اگر غذای بیش از حد بخوریم،‌ چاق می شویم و فرقی نمی کند که چه زمانی از روز رو به پرخوری بپردازیم. همه غذاها و خوراکی ها (به غیر از آب) دارای انرژی هستند و فرقی هم نمی کند که چه ساعتی خورده شوند.

در یک مطالعه که در سال 2012 انجام شد، بر روی دو گروه از افراد آزمایش صورت گرفت. یک گروه از مقدار خاصی از کربوهیدرات در کل روز استفاده کردند و گروه دیگر، همان مقدار کربوهیدرات رو در وعده شام مصرف کردند. نکته جالب این بود که کسانی که کربوهیدرات رو در وعده شام مصرف کرده بودند، چربی و وزن بیشتری رو نسبت به گروه دیگر از دست دادند و کمتر هم دچار گرسنگی در طول روز شدند! به نظر می رسد که این گروه، توانایی بهتری در تنظیم هورمون گرسنگی و سیری داشتند. همچنین، این امکان وجود دارد که تولید هورمون رشد هم در این مورد نقش داشته باشد. هورمون رشد یک هورمون قدرتمند در کنترل مقدار چربی که بدن می سوزاند و مقدار عضله ای که در بدن ساخته می شود، می باشد. در طول شب و وقتی که در خواب به سر می بریم، ترشح هورمون رشد به بالاترین میزان خود می رسد و درست در لحظه ای که اولین وعده غذایی بعد از بیدار شدن از خواب رو می خوریم، ترشح اون قطع می شود. در مجموع، اونچه که مهم است، مقدار کل غذایی است که در یک روز می خوریم.

  اشتباه سوم: حذف روزانه 500 کالری از غذا باعث کاهش نیم کیلوگرم از وزن در هر هفته می شود

بدن انسان بسیار هوشمند آفریده شده است بنابراین وقتی که یک رژیم غذایی خیلی سخت می گیریم، بدن ما به تصور اینکه ما دچار قحطی شده ایم، تمام قدرت خود رو به کار می گیرد تا ما رو در این قحطی زنده نگه دارد و بدین منظور، متابولسم بدن ما رو کاهش می دهد و سوختن انرژی رو در بدن کاهش می دهد. اما اگر رژیم سخت نباشد بدن نیازی به کاهش شدید سوخت و ساز نخواهد داشت.بهتر است به جای رژیم های سخت یک رژیم متعادل در کنار فعالیت بدنی شدیدتر داشته باشیم ترکیب این دو باعث بالا نگه داشتن متابولیسم می شود.

اشتباه چهارم: انجام ورزش طولانی با شدت متوسط، چربی بیشتری نسبت به ورزش شدید، می سوزاند

در طول یک ورزش با شدت متوسط، ما به هدف خود  که سوزاندن چربی هاست رسیده ایم اما مسأله این است که با پایان این ورزش، متابولیسم به قدر کافی افزایش پیدا نمی کند اما اگر ورزش با شدت زیاد انجام دهیم  متابولیسم بدن حتی در ساعت ها و روزهای بعد از ورزش هم بالا خواهد بود به عبارتی دیگر در ورزش شدید، چربی سوزی حتی بعد از پایان ورزش هم ادامه خواهد یافت و در واقع در ساعات و روزهای بعد از ورزش سخت، بدن شروع به شکل گیری می کند

Share.

About Author

Leave A Reply